گلستان محمدی

طراحی و اجرای لابی سبز


نقطه مشترک اغلب مجتمع ها و برج ها فضایی به نام لابی است. امروزه حتی برای آپارتمان های پـُر واحدنیزلابی در نظر می گیرند. این مکان معمولاً درطبقه همکف ساختمان واقع شده و فضایی از ساختمان است که هر فردی که قصد ورود به هریک از واحدهای آن ساختمان را دارد، ابتدا باید به این محیط داخل شود و پس از عبور از آنجا به واحد موردنظر راه یابد.

لابی شامل دو قسمت اصلی است:
۱ – قسمت نگهبانی:  از آنجا که تعداد ساکنان در برج ها و مجتمع های این چنینی زیاد است و در پی آن رفت وآمدها نیز بسیار است، به منظور حفظ امنیت ساکنان ، نگهبانی شبانه روزی استخدام می کنند که در قسمت لابی مستقر می شود و عبور و مرور افراد را کنترل می کند.

این قسمت از لابی شامل یک پیشخوان و یا میز و صندلی و همچنین امکانات مخابراتی برای برقراری ارتباط با تک تک واحدهای ساختمان است.


۲ – قسمت نشیمن: محیطی از لابی است که با قرار دادن ترکیبی از مبل یا صندلی و میز،شبیه اتاق نشیمن، به نشستن افراد اختصاص می یابد.

در واقع طبق قوانین اصلی سیستم برج ها و مجتمع ها، فرد وارد شده تحت عنوان مهمان و یا مراجعه کننده، ابتدا باید پس از ذکر نام خود و نام ساکن به نگهبان، اندک زمانی را در لابی منتظر بماند و سپس در صورت صدور اجازه توسط ساکن ، به سوی واحد موردنظر روانه شود و یا حتی گاهی برخی از ملاقات های کوتاه مدت افراد غریبه و فرد ساکن در محیط نشیمن لابی و یا فضایی که برای این منظور در نظر گرفته شده است، انجام می گیرد که البته این موارد با همین جزییات و به صورت دقیق در اغلب برج ها و مجتمع های مسکونی موجود رعایت نمی شود و در هریک با توجه به شرایط موجود به گونه ای خاص و با توجه به قوانین تنظیم شده توسط هیأت مدیره و مدیر ساختمان رفتار می شود. ولی آنچه که مسلم است نیاز به وجود لوازم دکوراسیونی برای مقاصد فوق و همچنین بهره مندی فضا از شرایط ساختاری اصولی و ظاهری مطلوب است. در صورتی که موارد یاد شده با توجه به اصول دکوراسیونی و رعایت نکات اساسی در این راستا صورت گیرد، هم به لحاظ اقتصادی برای اهالی ساختمان به صرفه خواهد بود و هم به فضایی زیبا و دلپذیر منجر می شود.


بدین منظور اگر فضای لابی، راهروها و یا مکان های موجود تا آسانسور، به هنگام روز از نور کافی بهره مند باشند، استفاده از اقلامی همچون آب نما، واتروال و فلاورباکس های مدرن با گیاهان طبیعی علاوه بر زیبایی ظاهری، روحی تازه به محیط می بخشد. ولی در غیر این صورت گل ها و گیاهان مصنوعی نیز جایگزین خوبی محسوب می شوند.امروزه با توجه به رایج شدن مبلمان فلزی، استفاده از فلاورباکس ها و اقلام چکاد بام که ترکیبی از فلز، کامپوزیت و چوب پلاست با نمای چوب می باشند و همچنین مبلمان با ترکیب فلز ، پارچه و یا حتی تلفیقی از چوب، فلز و پارچه برای این محیط ها انتخاب مناسبی است زیرا علاوه بر زیبایی مدرن در هیچ شرایطی مورد صدمه ساختاری قرار نمی گیرند و تنها با یک پوشش جدید از رنگ ، نمایی تازه و متفاوت می یابند ؛ در نتیجه هم تغییر نمای ظاهری آن به راحتی و با کمترین هزینه صورت می گیرد و هم از استحکام کافی برخوردار هستند.

 

تماس با ما
آمار بازدید سایت
درباره ما

گلستان محمدی در سال 1393 تاسیس گردید.این مجموعه با توجه به پشتوانه ای که از سال 1361 در زمینه ی کشاورزی (زراعت،باغبانی و دامپروری) داشت، فعالیت خود را آغاز نمود.هدف ما در این شرکت ترویج و ایجاد فضای سبز در شهرها و مخصوصا مجتمع های آپارتمانی است که می توان از جمله آن به طراحی و اجرای بام سبز ، دیوار سبز،پارکینگ سبز و لابی سبز اشاره نمود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به گلستان محمدی می باشد

Designed by: MagicCubeSoft